ANNELERIN EGITIMI IÇIN FARKINDALIK YARATMAK

Vatan yazari Tülay Hiçyilmaz, Dr Bahar Eris ile görüsmesini yazdi: “Türkiye’de 20-24 yas arasi genç kadinlarin yaklasik yarisi ne okuyor ne de çalisiyor. Her üç anne adayindan ikisi lise terk!”

Çocuk sahibi olmadan önce bir yil annelik provasi yapin!

Mayis ayi ile birlikte Anneler Günü de geliyor. Anne olmak neredeyse her kadinin hayali. Ancak anne olmak iyi bir çocuk yetistirmek için yeterli olmuyor. “Türkiye’de 20-24 yas arasi genç kadinlarin yaklasik yarisi ne okuyor ne de çalisiyor. Her üç anne adayindan ikisi lise terk” diyen çocuklarda üstün yetenek üzerine odaklanmis bir akademisyen ve yazar olan Dr. Bahar Eris, fikir anneligini yaptigi MomTalks etkinliginde annelerin egitimi için farkindalik yaratmaya çalisiyor. 

Bu yil ikincisi düzenlediginiz MomTalks etkinligini anlatir misiniz?

MomTalks etkinliginin ilkini geçen yil mayis ayinda düzenledik, büyük ilgi gördü ve etkinligimizi her yil yapma karari aldik. 11 Mayis’ta Grand Pera’da ikinci etkinligimizi düzenliyoruz. Etkinligin amacini söyle anlatabilirim. Hayatin ilk üç yili çocugun zihinsel ve duygusal gelisiminde inanilmaz önemli. Gelecegi önemli ölçüde sekillendiriyor. Sloganimiz bu nedenle “Gelecek anneden baslar.” Annenin egitiminin bir çocugun ve bir ülkenin geleceginde çok önemli, bana göre bir memleket meselesi. Farkinda miyiz? Bence yeterince degil. MomTalks bu farkindaligi artirmayi amaçliyor. Son yillarda internet ve sosyal medyada ciddi bir bilgi kirliligi var. Bu nedenle bilgiyi uzmanindan ögrenmenin önemine inaniyoruz. MomTalks’ta birbirinden degerli 15 uzman konusmaci var. Hepsiburada’nin ana sponsorlugunda düzenlenen etkinlikte çocuklu ailelerin de rahatlikla gelip bilgi alabilecegi bir ortam yaratmaya çalistik.

Bu yilki temaniz bilinçli ebeveynlik. Bilinçli ebeveyn dendiginde ne anlamaliyiz?

Türkiye’de 20-24 yas arasi genç kadinlarin yaklasik yarisi ne okuyor ne de çalisiyor. Her üç anne adayindan ikisi lise terk. OECD ülkeleri arasinda en yüksek oran bizde. Bu kadinlar birgün anne olmayi seçerlerse, saglikli, mutlu ve basarili çocuk yetistirme olasiliklari da daha düsük. Bu yüzden kadinin egitimi hiç hafife alinacak bir mesele degil. Bu sadece çocuk için degil, saglikli bir toplum ve ekonomi için de sart.

Bilinçli ebeveyn çocugunu nasil yetistirir?

Çok sevdigim bir düsünür/yazar var, Thich Nhat Hanh. Onun bir sözü beni etkiliyor. Söyle diyor: Bir çift, çocuk sahibi olmadan önce, bir yil boyunca kendi içine derinlemesine bakmali, sevgi dolu konusmalar ve derin dinleme provalari yapmali, birbirleriyle ve çocuklariyla keyifli bir iliski sürmelerini saglayacak diger uygulamalari ögrenmeli. Dünyaya yeni bir hayat getirmek, ciddi bir is. Bir yillik bir içe bakis ve hazirlik dönemi çok uzun degil. Doktorlar ve terapistler, lisanslarina kavusmak için on yillik mesai harciyor. Ancak yeterli hazirligi veya egitimi olmayan herkes anne baba olabiliyor.
Çocugun her anini aktiviteyle doldurmayin

Türk anne babalarinin çocuk yetistirken yaptigi hatalar neler?

Türk annesinin fedakarlik ve sevgi kapasitesi tartisilmaz. Türk annesi yemez yedirir, içmez içirir, giymez giydirir. Bu iyi niyetli özverinin çocuga olumsuz yan etkileri neler? Isin bu boyutunu pek düsündügümüz söylenemez. Çogu aile, çocugunu neredeyse bir ömür kendi ayaklari üzerine tasimaya gönüllü. Bazi aileler ise, çocuklarini kendi ayaklari üzerinde durmaya tesvik ediyor. Bu çaga en uyan yaklasim ise, kendi akli üzerinde durabilen çocuklar yetistirmek diyebiliriz. Kendi akli üzerinde duran bir çocuk yetistirmek için de 3K’yi düzenli ve bilinçli bir sekilde beslemek gerekir. Çocugun karni, kalbi, kafasi! Çocugun her istegini aninda yerine getirmek, yeterince sorumluluk vermemek, hak edilmemis övgülerde bulunarak sahte bir özgüven insa etmek, bir helikopter misali etrafinda pervane olmak, hatalarin birer ögrenme araci oldugunu görememek, çocugun her anini bir aktivitiyle doldurmaya çalismak, çocuklarin kapasitelerini ve karakterini göz ardi edip kendi istedigimiz meslekleri seçmeye zorlamak, çocuklar üzerinden kendini gerçeklestirmek hatali bir beklenti. Bunlar yapilan hatalardan sadece birkaçi.

http://www.gazetevatan.com/turkan-hicyilmaz-1163597-yazar-yazisi-cocuk-sahibi-olmadan-once-bir-yil-annelik-provasi-yapin/