fbpx

ANNELERİN EĞİTİMİ İÇİN FARKINDALIK YARATMAK

Vatan Gazetesi yazari Türkan Hiçyılmaz, Dr. Bahar Eriş ile görüşmesini: Türkiye’de 20-24 yas arası genç kadınların yaklaşık yarısı ne okuyor ne de çalışıyor. Her anne adayından ikisi lise terk!

Çocuk sahibi olmadan önce bir yıl annelik provası yapın

Mayıs ayı ile birlikte Anneler Günü de geliyor. Anne olmak neredeyse her kadının hayalı. Ancak anne olmak iyi bir çocuk yetiştirmek için yeterli olmuyor. “Türkiye’de 20-24 yaş arası genç kadınların yaklaşık yarısı ne okuyor ne de çalışıyor. Her üç anne adayından ikisi lise terk” diyen çocuklarda üstün yetenek üzerine odaklanmış bir akademisyen ve yazar olan Dr. Bahar Eriş, fikir anneliğini yaptığı MomTalks etkinliğinde annelerin eğitimi için farkındalık yaratmaya çalışıyor.
Bu yıl ikincisi düzenlediğiniz MomTalks etkinliğini anlatır mısınız? 
MomTalks etkinliğinin ilkini geçen yıl mayıs ayında düzenledik, büyük ilgi gördü ve etkinliğimizi her yıl yapma kararı aldık. 11 Mayıs’ta Grand Pera’da ikinci etkinliğimizi düzenliyoruz. Etkinliğin amacını şöyle anlatabilirim. Hayatın ilk üç yılı çocuğun zihinsel ve duygusal gelişiminde inanılmaz önemli. Geleceği önemli ölçüde şekillendiriyor. Sloganımız bu nedenle “Gelecek anneden başlar.” Annenin eğitiminin bir çocuğun ve bir ülkenin geleceğinde çok önemli, bana göre bir memleket meselesi. Farkında mıyız? Bence yeterince değil. MomTalks bu farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Son yıllarda internet ve sosyal medyada ciddi bir bilgi kirliliği var. Bu nedenle bilgiyi uzmanından öğrenmenin önemine inanıyoruz. MomTalks’ta birbirinden değerli 15 uzman konuşmacı var. Hepsiburada’nın ana sponsorluğunda düzenlenen etkinlikte çocuklu ailelerin de rahatlıkla gelip bilgi alabileceği bir ortam yaratmaya çalıştık.
Bu yılki temanız bilinçli ebeveynlik. Bilinçli ebeveyn dendiğinde ne anlamalıyız?
Türkiye’de 20-24 yaş arası genç kadınların yaklaşık yarısı ne okuyor ne de çalışıyor. Her üç anne adayından ikisi lise terk. OECD ülkeleri arasında en yüksek oran bizde. Bu kadınlar birgün anne olmayı seçerlerse, sağlıklı, mutlu ve başarılı çocuk yetiştirme olasılıkları da daha düşük. Bu yüzden kadının eğitimi hiç hafife alınacak bir mesele değil. Bu sadece çocuk için değil, sağlıklı bir toplum ve ekonomi için de şart.
Bilinçli ebeveyn çocuğunu nasıl yetiştirir?
Çok sevdiğim bir düşünür/yazar var, Thich Nhat Hanh. Onun bir sözü beni etkiliyor. Şöyle diyor: Bir çift, çocuk sahibi olmadan önce, bir yıl boyunca kendi içine derinlemesine bakmalı, sevgi dolu konuşmalar ve derin dinleme provaları yapmalı, birbirleriyle ve çocuklarıyla keyifli bir ilişki sürmelerini sağlayacak diğer uygulamaları öğrenmeli. Dünyaya yeni bir hayat getirmek, ciddi bir iş. Bir yıllık bir içe bakış ve hazırlık dönemi çok uzun değil. Doktorlar ve terapistler, lisanslarına kavuşmak için on yıllık mesai harcıyor. Ancak yeterli hazırlığı veya eğitimi olmayan herkes anne baba olabiliyor.
Çocuğun her anını aktiviteyle doldurmayın
Türk anne babalarının çocuk yetiştirken yaptığı hatalar neler?
Türk annesinin fedakarlık ve sevgi kapasitesi tartışılmaz. Türk annesi yemez yedirir, içmez içirir, giymez giydirir. Bu iyi niyetli özverinin çocuğa olumsuz yan etkileri neler? İşin bu boyutunu pek düşündüğümüz söylenemez. Çoğu aile, çocuğunu neredeyse bir ömür kendi ayakları üzerine taşımaya gönüllü. Bazı aileler ise, çocuklarını kendi ayakları üzerinde durmaya teşvik ediyor. Bu çağa en uyan yaklaşım ise, kendi aklı üzerinde durabilen çocuklar yetiştirmek diyebiliriz. Kendi aklı üzerinde duran bir çocuk yetiştirmek için de 3K’yı düzenli ve bilinçli bir şekilde beslemek gerekir. Çocuğun karnı, kalbi, kafası! Çocuğun her isteğini anında yerine getirmek, yeterince sorumluluk vermemek, hak edilmemiş övgülerde bulunarak sahte bir özgüven inşa etmek, bir helikopter misali etrafında pervane olmak, hataların birer öğrenme aracı olduğunu görememek, çocuğun her anını bir aktivitiyle doldurmaya çalışmak, çocukların kapasitelerini ve karakterini göz ardı edip kendi istediğimiz meslekleri seçmeye zorlamak, çocuklar üzerinden kendini gerçekleştirmek hatalı bir beklenti. Bunlar yapılan hatalardan sadece birkaçı.
Erken Anneler Günü kutlu olsun
Her yıl dünyada 15 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 150 bin bebek hayata gözlerini erken açıyor. Prematüre anneleri, normal doğum yapan annelerden bir hafta önce yani yarın Erken Anneler Günü’nü kutlayacak.
Prematüre doğan bebeklerin doğum anından itibaren bütün gelişim süreçleri boyunca onların ve ailelerinin sesi olabilmek için çalışmalar yapan El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı İlknur Okay, Türkiye’de her 10 bebekten birinin erken doğduğunu belirtiyor.
37’nci gebelik haftasını tamamlamadan doğan prematüre bebeklerin, dünyaya geldikleri ilk andan itibaren özenli bir bakıma alınması gerektiğini ifade eden Okay; prematüre bebek annelerinin psikolojisinin, bebeğin iyileşme sürecini etkilediğini vurguluyor: “Bebek solunum cihazına bağlı bile olsa, annesiyle buluştuğunda solunumunun daha düzenli hale geldiğini gösteren çalışmalar var. Annelerin bebeklerine iyi geldiğini görüyoruz. Doktorun uygun görmesi durumunda anneyle bebeği buluşturmak, bu süreçte olumlu etki sağlıyor. “Anne iyi olursa bebek de iyi olur” sloganıyla başlattığımız yeni doğan yoğun bakım ziyaretleri projelerimizde, annelere psikolojik destek de sağlamaya çalışıyoruz.”