UZMANLAR VE EBEVEYNLER MOMTALKS 2019’DA BULUSTU

Bu yil üçüncüsü düzenlenen MomTalks, ebeveynler ile uzmanlari bir araya getirdi. Ebeveynligin egitimdeki kritik önemi konusunda farkindalik olusturmayi amaçlayan MomTalks 2019, alaninda uzman ve taninmis isimlere ev sahipligi yapti.

MomTalks’un fikir annesi Dr. Bahar Eris, ”Siddetin panzehiri sefkat. Sefkatli bir toplum, sefkatli bir aile ortaminda baslar, sefkatli bir aile ortami da, sefkat duygusunu bilen ve beslemeye çalisan anne babalarla mümkün” dedi.

Türkiye’nin en kapsamli anne-uzman bulusma platformu MomTalks, alaninda uzman kisilerle aileleri Ugur Okullari ana sponsorlugunda Grand Pera Emek Sahnesi’nde bir araya getirdi. ‘Gelecek anneden baslar’ sloganiyla üç yildir düzenlenen MomTalks’ta; ‘Ilham Veren Anneler’, ‘Sefkatli Aile, Sefkatli Toplum’, ’21. Yüzyilda Çocuk Yetistirmek’ ve ‘Hayal Kuran Anneler’ oturumlariyla ilham veren hikayeler konusuldu. Etkinlikte Doga Rutkay, Tuluhan Tekelioglu, Esra Akkaya, Aslihan Onaran, Hande Birsay, Arzu Erkan Yüce, Mümin Sekman, Mehmet Sakiroglu, Deniz Bayramoglu, Akan Abdula ve Judith Malika Liberman gibi alaninda profesyonel isimler konusmaci olarak yer aldi.

Etkinligin açilis konusmasini yapan MomTalks’un fikir annesi Dr. Bahar Eris, sefkatli aile ve sefkatli toplumun öneminden bahsetti. Eris, “Yasadigimiz zamanda okudugumuz haberler ve kaygi verici olaylar sebebiyle umutsuzluga kapilabiliriz. Etrafimiz bu kadar siddetle doluyken sefkatten söz etmek ütopik gibi görünebilir. Ancak siddetin panzehiri sefkat. Sefkatli bir toplum, sefkatli bir aile ortaminda baslar, sefkatli bir aile ortami da, sefkat duygusunu bilen ve beslemeye çalisan anne babalarla mümkün” dedi.

Dr. Bahar Eris sözlerine su sekilde devam etti: “Sevmenin etken özü, ilgi, sorumluluk, saygi ve bilgidir. Sevginin içerdigi ilgi, en açik biçimiyle annenin çocuga gösterdigi sevgide görülebilir. Eger bir annenin, çocuguna az ilgi gösterdigini, onu beslemeyi, yikamayi, rahat ettirmeyi savsakladigini görürsek, sevgisinin içtenligine gösterecegi tüm kanitlar bizi doyurmaz. Bizi, çocuguna ilgi gösterirken gördügümüz annenin sevgisi etkileyebilir. Çiçeklere ya da hayvanlara duyulan sevgi için de durum farkli degildir. Bize çiçekleri sevdigini söyleyen bir kadinin, çiçekleri sulamayi unuttugunu görürsek, onun çiçek “sevgisi”ne inanmayiz. Sevgi, sevdigimiz seyin büyümesi ve yasamasi için gösterdigimiz etken ilgidir. Bu etken ilginin bulunmadigi yerde sevgi de yoktur. Kisi, ugruna emek harcadigi seyleri sever ve kisi sevdigi seyler için emek harcar.”

Etkinligin ana sponsoru Ugur Okullari Genel Müdürü Nevzat Kulaberoglu ise yaptigi konusmada sunlari söyledi: Çocuklarimizi gelecege donanimli bireyler olarak yetistirmek büyük önem tasiyor. Onlara bes dil ve iki beceri kazandirmak gerekiyor. Nedir bu bes dil ve iki beceri: Anadili, matematik, Ingilizce, teknoloji ve insanlik dili. Çocuklarimizi anadilini çok iyi ve yetkin kullanan, bilimsel düsünebilen, Ingilizce’yi çok iyi konusan, teknolojiyi çok iyi okuyabilen, anlayisli, empati kuran ve sorumluluk bilinci olan bireyler olarak yetistirmeliyiz. Bahsettigim bu 5 dil çocuklarimizin donanimli olmasi için onlara kazandirmamiz gereken özellikler. Bunlara sanat ve spor becerilerini de eklemek gerekir. Bunlara önem verildiginde çocugunuzun hayata 1-0 önde baslayacagini sizler de göreceksiniz.”

ANNELER KADAR BABALAR DA ILGI GÖSTERDI

Biletleri günler öncesinden tükenen ve yogun ilgi gören MomTalks 2019’a yaklasik 550 kisi katildi. Annelerin yani sira babalarin da ilgi gösterdigi etkinlik, çocuklarinin gelisimiyle ilgili en dogru kaynaklardan bilgi almak isteyen ebeveynleri bir araya getirdi.

Bu yil Ugur Okullari’nin ana sponsorlugunda gerçeklestirilen etkinlikte çocuklar da unutulmadi. Aileleriyle birlikte etkinlige katilan çocuklar, çesitli aktivite ve atölye çalismalariyla keyifli anlar yasadi. Ebeveynligin egitimdeki kritik önemi konusunda farkindalik olusturmayi amaçlayan MomTalks’un tüm Türkiye’ye ulasmasi hedefleniyor.

Loading...