Prof. Dr. Sinan Canan

Akademisyen - Yazar

1972 yilinda Ankara’da dogdu. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ondokuz Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dali’nda yüksek lisans, ayni kurumun Fizyoloji Anabilim Dali’nda ise doktora egitimini tamamladi.

2010 yilinda Tibbi Fizyoloji Doçenti ünvanini aldi. Baskent, Turgut Özal ve Yildirim Beyazit Üniversitelerinin tip fakültelerinde toplam 10 yili askin süre ögretim üyesi olarak çalisti. Tüm akademik kariyeri boyunca disiplinlerin sinirlarinda yer alan arastirma konulariyla ilgilenmeyi tercih etti. Kaos Teorisi, Karmasiklik, Fraktal Geometri, Dogadaki biçimler,Ögrenme, Lisan ve Sözyitimi, Zihin ve Beyin, Zihinsel Performansin Sinirbilimi, Yaraticilik ve Insan Beyni, Sanat ve Sinirbilimi, Inançlarin Sinirbilimi, Egiten Beyin, Ögrenen beyin, Anne-Babalar için beyin bilgi gibi konularda ülke çapinda genel dinleyiciye yönelik konferans ve programlar düzenlemekte, bilimi ve özellikle de zor addedilen bilimsel konulari herkesin anlayabilecegi anlatilara dönüstürme isi, zamaninin çogunu kaplamaktadir. “Kimsenin Bilemeyecegi Seyler”, “Degisen Be(y)nim“, “Unutulacak Seyler”, “Beynin Sirlari”, “Dijital Gelecekte Insan Kalmak” , “ Kendimi Kesfediyorum ” ve “Insanin Fabrika Ayarlari” adli kitaplarin yazaridir. 2013 yilinda bir bilimsel anlati ve arastirma merkezi olan [n]Beyin‘i kurmus ve 2017 yili sonuna kadar bilimsel kurul baskanligi görevini yürütmüstür. Su anda Üsküdar Üniversitesi Insan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde ögretim üyeliginin yani sira Nöropazarlama Yüksek Lisans Programi Baskanligi görevlerini sürdürmektedir. 2017 yilinda Istanbul’da kurdugu Açik Beyin Egitim ve Danismanlik Sirketi ile kisisel ve kurumsal egitim çalismalarini sürdürmektedir.

ÖZETLE;
Biyoloji mezunu. Fizyoloji doktoru. Sinirbilim sevdalisi… “Kaotik ve fraktal” olan her seye tutkun… Bilgiye ve hikmete dair her ögrendigini herkese anlatma takintisindan muzdarip. Hayatin tek bir isle ugrasmak için fazla uzun, insanin tek bir isle ömrünü tüketmek için fazla karmasik olduguna ikna olmus. Hikmet ve sahitlik pesinde nefes alan, yemeyi-içmeyi seven biri… Aybike, Metehan ve Melike Canan’in babasi olmaktan daha ehemmiyetli ve gurur verici bir marifeti olmayan, zanlari, hatalari ve kusurlari ile insanlardan bir insan…