Doç. Dr. Bilge Uzun

Akademisyen

Dr. Uzun, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora egitimini Orta Dogu Teknik Üniversitesi, Psikolojik Danisma ve Rehberlik Anabilim Dali’nda tamamlamistir. Doktora çalismalari sirasinda Berlin Humboldt Üniversitesi’nde burslu arastirmaci olarak akademik çalismalarda bulunmustur. Orta Dogu Teknik Üniversitesi, Psikolojik Danisma ve Rehberlik alaninda Doktora programini tamamlamasiyla Gazi Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü’nde Yari Zamanli Dr. Ögretim Üyesi olarak çalisan Uzun’un Doktora basarisi Yüksek Ögretim Kurumu (YÖK) tarafindan desteklenmis ve bir yil süreyle yurtdisi Doktora Sonrasi Arastirma (PostDoc) bursu kazanmistir. Londra’da bulunan Roehampton Üniversitesi, Klinik Psikoloji alaninda burslu misafir ögretim üyesi olarak görev yapmasinin ardindan, Cumhuriyet Üniversitesi’nde Yardimci Doçent olarak akademik çalismalarina devam etmis ve Egitim Bilimleri Bölümü bölüm baskanligini yürütmüstür. Ayni yillarda Orta Dogu Teknik Üniversitesi Egitim Bilimleri Bölümü’nde Yari Zamanli Ögretim Üyesi olarak çalismistir.

Dr. Uzun’un akademik çalismalari son yillarda Çocuklarda Bilinçli Farkindalik (Mindfulness for Children) ve Mindful Okul Uygulamalari alanina yönelmistir. Uluslararasi düzeyde uzun soluklu egitimlerini tamamlayan Dr. Uzun, ‘Ileri Düzey Mindful Okul Egitimcisi’ ünvanini almistir. Bahçesehir Kolejleri Genel Müdürlügü, Psikolojik Danisma ve Rehberlik Bölüm Baskani Özen Yazgan ile birlikte, halen Bahçesehir Kolejleri Ilkögretim düzeyinde uygulanan Mindful Okul Müfredatini gelistirmistir. Çocuklarla Mindfulness Programi’nin degerlendirilmesine olanak saglayan, BAU Çocuklar için Mindfulness Ölçegi, yürüttügü bir yüksek lisans kapsaminda gelistirilmistir.

Dr. Uzun’un, Mindful Okul Uygulamalari alaninda yürüttügü tez ve bilimsel arastirma bulgulari ile ülkemizi uluslararasi platformlara tasiyan egitimcinin, ulusal, alan indexleri ve SSCI’de taranan uluslararasi dergilerde yayinlanmis çok sayida makaleleri, ulusal ve uluslararasi kongrelerde sunulmus bildirileri bulunmaktadir.

Dr. Uzun, Bahçesehir Üniversitesi, Egitim Bilimleri Fakültesi, Psikolojik Danisma ve Rehberlik ABD’nda Doçent Dr. olarak ile görevine devam etmektedir.