Kristy Goodwin

Kristy Goodwin

DİJİTAL TEKNOLOJİ & EBEVEYN EĞİTİMİ UZMANI

Dr. Kristy Goodwin Avustralya’nın önde gelen dijital sağlık ve performans uzmanlarındandır. Kendisi aynı zamanda çocuklarının teknoloji krizleriyle baş etmeye çalışan bir annedir! Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek kitabının yazarı, konuşmacı, medya yorumcusu ve dijital sağlık araştırmacısı olan Goodwin, telefonu yasaklamayı önermiyor. Dijital muafiyet bir çözüm değil.

Kristy hem devlet okulları hem de özel okullarda 14 yıl eğitimci olarak çalıştıktan sonra kariyerini akademisyen ve konuşmacı olarak sürdürdü.  Apple, Westfield, Queensland Bankası, Macquarie Bankası, Foxtel, McDondals gibi şirketkerle çalıştı. Ulusal ve uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak yer aldı. Avustralya ve Asya’da işyerleriyle çalışmalar yürüttü. Çocuklar, ergenler, yetişkinler ve ekranlar konusunda medyaya araştırma danışmanlığı yapıyor. Teknolojinin çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığını nasıl etkilediği, öğrenmeyi nasıl şekillendirdiği konusunda kanıta dayalı, gerçekçi çözümler sunuyor.

Dr Kristy Goodwin is one of Australia’s leading digital wellbeing and performance experts (and mum who also deals with her kids’ technotantrums!) She’s the author of Raising Your Child in a Digital World, a speaker, media commentator and digital wellbeing researcher, who doesn’t suggest that we ban the iPhone (digital abstinence isn’t the solution). Kristy worked as an educator for fourteen years at a range of private and public schools, before becoming an academic and speaker. She has worked with corporate clients including Apple, Westfield, Bank of Queensland, Macquarie Bank, Foxtel, the National Broadband Network, McDonalds, NSW Department of Education and Optus, she’s spoken at national and international conferences, at schools and workplaces throughout Australia and Asia. Kristy is regularly called upon by the media to translate the latest research about kids, teens, adults and screens into practical and relevant information. She provides evidence-based information and realistic solutions about how technology is impacting students’ physical and mental health and shaping their learning.