Elin Natas

Elin Natas

ÖZEL EĞİTİM UZMANI & YAZAR

Eğitimci Elin Natås uzun yıllar boyunca öğrenme güçlüğüyle mücadele etti. Okumayı, yazmayı ve matematiği öğrenmesi 36 yıl sürdü. Bugün kendi yaşadığı sorunları yaşayan her yaştan öğrenciyle özel eğitimci olarak çalışmalarını sürdürüyor. Öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerle 25 yıldan uzun bir süredir çalışıyor. AnneLene ile birlikte konuyla ilgili bir bestseller kitap da kaleme aldı.

Elin, Oslo Üniversitesi Uygulamalı Pedagoji bölümünden mezun oldu. Profesör Magne Nyborg ve özel eğitimci Ragnhild Nyborg’un geliştirdiği “temel kavram öğretme” pedagojik modeli konusunda Norveç’in önde gelen otoritelerinden sayılıyor. Oslo’da “The Center for Better Learning” adlı ofisinde çalışmalarını sürdürüyor. Öğrenme materyalleri geliştiren i-SEE şirketinin kurucu ortaklarından. 2017’de AnneLene ile birlikte kaleme aldığı “Hvordan fatte matte” kitabı bestseller oldu. 20 yıldan fazladır özel dersler veren Natas, öğrencileriyle olan deneyimlerini ve modelini paylaşıyor.

Eli Natas struggled with learning difficulties for many years, and did not learn to read, write or understand math before she was 36 years old. Today she works as a special educator and private tutor for students of all ages who experience the same problems she had herself, and with very good results. She has worked with students with learning difficulties for more than 25 years. She has now co-authored the bestselling book about the method that helped her together with AnneLene.

Elin has her training from the University of Oslo and Institute for applied pedagogics (INAP). She is one of Norway´s leading authorities on the pedagogical model “Basic concept teaching” (developed by professor Magne Nyborg and special educator Ragnhild Nyborg). Her daily office is with “The Centre for Better Learning” in Oslo. She was a co-founder of the company i-SEE who developed teaching material. She is the co-author of the bestselling book “Hvordan fatte matte” (Panta forlag, 2017) together with AnneLene. Here she presents the model she uses with her own students, and shares her experiences from more than 20 years of private tutoring. https://thebrainfactory.no/who-we-are/