Defne Ongun Müminoğlu

ÇOCUK KİTAPLARI YAZARI

Yoğun ve dinamik bir iş hayatının ardından, kızı Maya’nın doğumuyla her zaman içinde olmak istediği yazı dünyasına yelken açtı. 2009 senesinde 0 km.Bızdıklar (www.sifirkilometrebizdiklar.com) bloğunu kurdu. Annelik – babalık hâllerine farklı bir bakış açısı kazandırmak istedi. Bloğu, düzenlediği okuma saatleri, sanatsal ve eğitici aktivitelerle büyüdü, gelişti.

Ebeveyn dergilerinde kendi köşesinde keyifle yazmaya devam ederken 2011 senesinde Edukids firması ile “Hikâyeli Yapboz” hazırladı.

Oniki farklı konuyu ele alan “Burcu ve Berk ile…” serisi ise aileler ve okurlar tarafından çok sevildi. Bu seriyi rengârenk, hareketli, eğlenceli bir aile olan “Renkgiller” takip etti. .

“Hani bize?” diyen taze gençler içinse “Çılgın Sörfçüler” serisini yarattı.

Gençlik kitapları yazarı annesi İpek Ongun’la birlikte hazırladıkları “Okumak İste(me)yen Otti” de çok yakın zamanda raflarda yerini aldı.

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın çalışmalarına destek veren Ongun Müminoğlu’nun “Burcu ve Berk ile…” serisi yazarın seslendirmesiyle sesli ve kabartma kitap olarak, “Çılgın Sörfçüler” serisi ve “Okumak İste(me)yen Otti” kitabı kabartma kitap olarak TÜRGÖK raflarında yer almıştır.

2017 senesinde Yeniköy Rotary Kulübü tarafından “Okuyorum Büyüyorum” projesine katkısı nedeniyle “Meslekte Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

Taşımalı eğitim veren okullardaki öğrencilerin kültürel gelişimlerine destek veren SosyalBen Vakfı’nın “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” koçu ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Defne Ongun Müminoğlu, köylerde atölyelerin yürütülmesine de destek vermekte.

Kasım 2021’den itibaren “Birlikte Geleceğiz Sürdürülebilir Destek Projesi” çerçevesinde her ay bir ihtiyaçlı bölgeye/köye gidiyor, buradaki çocuklara ve annelerine yönelik ve onlar için özel planlanan programı hayal ortağı Eğitmen-Yazar Banu Tozluyurt ile uygulamaya devam ediyor.

“Hepsi çocuklar için! Yeter ki onlar okusun,” diyen yazarın tüm kitaplarına www.defneninkitaplari.com sitesinden ulaşabilirsiniz.