DÜNYAYI BILINÇLI ANNELER KURTARACAK

Hürriyet gazetesi Bahçesehir Üniversitesi’nin ev sahipliginde yapilan MomTalks 2017 etkinligini haber yapti. Yogun katilimli etkinligin, tüm geliri bagislandi…

ANNELIK egitiminin önemine dikkat çekmek amaciyla ilk kez düzenlenen “Momtalks” etkinligi yogun bir katilimla gerçeklesti.

Bahçesehir Üniversitesi’nin ev sahipliginde,”Gelecek anneden baslar” sloganiyla gerçeklesen etkinlik anneleri ve anne adaylarini alaninda uzman isimlerle bir araya getirdi. Geliri Ümmiye Koçak tarafindan kurulan Arslanköy Kadinlar Tiyatro Topluluguna bagislanacak olan organizasyonun “ilham veren hayatlar” baslikli ilk panelinde Ümmiye Koçak gerçeklestirdigi hayalini katilimlarla paylasti. Program, “sosyal medyanin uzman anneleri” paneliyle sürdü.

Dogan Cüceloglu, Mümin Sekman ve Özgür Bolat’in yer aldigi üçüncü panelde ise “21. yüzyilda anne ve baba olmak” konusu ele alindi. Programin dördüncü etkinligi “özel çocuk ve özel anneler” basligi altinda gerçeklesirken, besinci  panelde Nil Karaibrahimgil annelik anilarini katiloimcilarla paylasti. Program, çocuk ve ergen psikiyatristi Prof. Dr. Yanki Yazgan’in sunumuyla son buldu.   

Programin fikir annesi yazar ve Bahçesehir Üniversitesi Egtim Bilimleri Enstitüsü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bahar Eris etkinligin amaciyla ilgili sunlari söyledi:

“Anne çocugun hayatindaki ilk ve en önemli figürlerinden birisi. Hayatin ilk birkaç yili çocugun her yönden gelisimi açisindan çok önemli. Anne ile çocuk arasinda o dönemde yasanan iliski hayatin geri kalanini çok büyük oranda etkiliyor. Türkiye’ye baktigimizda her 3 kadindan 2’sinin lise terk oldugunu görüyoruz. Bu yüzde 60’lik bir oran demek ve bu, OECD ülkeleri arasindaki en yüksek oran. Dolayisiyla  annenin egitimi problemi var, biz de bu organizasyonda bu mesajin verilmesini, annenin egitimin öneminin vurgulanmasini istedik.”

Annelere kendilerini her daim gelistirmeleri tavsiyesinde bulunan Eris,  “Biz her zaman spotlari çocuga tutuyoruz ama anne babalik bence ilk olarak aynaya bakmakla  basliyor. Anneler aynaya baksinlar, kendilerini güçlendirsinler, gelistirsinler, okusunlar . Okul her zaman egitimle es anlamli degildir, asla okul sansim olmadi demesinler. Kendilerini sürekli gelistirmeye çalissinlar ki çocuklari da daha donanimli bir annenin faydalarini yasasin” dedi.

“ÖNEMLI OLAN ÇOCUGU OLDUGU GIBI KABUL ETMEK”

Anne babalara çocuklari için ne istedigi soruldugunda ilk önce “mutluluk” cevabini verdiklerini söyleyen egitimci ve yazar Özgür Bolat, “Ama davranislara baktigimiz zaman basari odakli olduklarini görüyoruz. Bunun sebebi ise basariyi kendilerindeki bir eksikligi kapatmak için kullaniyor olmalari. Ancak bunun için basariya gerek yok eger farkindaliklari yüksekse, kendilerini ve çocuklarini oldugu gibi kabul ederlerse, çocuga ‘sen, sen oldugun için degerlisin’ duygusunu verirlerse çocuk zaten mutlu bir sekilde büyür. Bir de çocuga etki yaratabilecegi bir alan birakirlarsa çocuk zaten basarili olur. Eger çocuk oldugu gibi kabul edilmedigini düsünürse bu sekilde basarili olmasinin da bir anlami olmaz. Çünkü bu sekilde basarili olan bir çocuk içindeki eksikligi gideremez ve hayati boyunca sürekli basariyi kaybetme kaygisiyla yasar. Bu nedenle ben asil olayin çocugun kendisi gibi kabul edilmesi oldugunu söylüyorum. Anne babalarin da bunu yapabilmesi için önce kendilerine dönmeleri lazim” diye konustu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gelecek-anneden-baslar-diyenler-momtalksta-b-40448384