BIR ETKINLIGE KATILDIM, TAM 25 SAYFA NOT ALDIM!

Milliyet gazetesi Pembe Nar yazari Neslihan Erdogdu, Momtalk hakkindaki izlenimlerini kaleme aldi. Neler ögrendi, neler düsündü, nelere sasirdi? Iste o makale…

Geçtigimiz Persembe günü birincisi yapilan Momtalks’ ta pek çok degerli konusmaci vardi. Bazilari ilham verici, bazilari bilgilendirici, bazilari hem bilgilendirici hem keyifli idi. Öncelikle bu hayali hayata geçirmis olan “Anne Beynim Aç” kitabinin yazari akademisyen Dr. Bahar Eris’ te tesekkür etmek ve izlenimlerimi kisaca paylasmak istiyorum.

Etkinlik Ümmiye Koçak’in katildigi ilk bölümle basladi. Bilmeyenler için Ümmiye Koçak Mersin’in Arslanköy’ ünde yasayan ve 2001 yilindan beri köyde kurdugu tiyatro toplulugu ile ünü yurt disina tasan sahsina münhasir, kisisel gelisim kitaplarinin anlattiklarinin örnegi olan bir yasanmisliga sahip bir Anadolu kadini.

Inanmis, hayal etmis, vazgeçmemis, mücadele etmis ve belki de tahmin edemeyecegi kadar çok ses getirmis. Baslangiçtaki amaci köyde yasayan kadinlarin sorunlarini eslerine, kaynanalarina duyurmak ve hissettirmekmis, bunu basaran Ümmiye teyze öyle içten, öyle sahici idi ki pek çok olanaga sahip sehirli ama kendisini kurban gibi gören kadinlara, erkeklere ilham kaynagi olabilir. Siddetle tavsiyemdir.Ted konusmasini da ayrica izleyebilirsiniz.

Momtalks etkinliginin ögleden sonraki oturumunda ise herkesin yakindan tanidigi üç yazar çocuk yetistirmeyi, anne babaligi ve detaylarini konustu.

Dogan Cüceloglu hocamiz,görmüs geçirmis tabiri caizse asmis bir baba olarak deneyimleri ile akademik bilgileri ile sorulara cevap verirken, Mümin Sekman basari kavrami ekseninde çocuk ve anne baba tutumlarini konusurken, Özgür Bolat ise baba olmamasina ragmen akademik birikimi ve arastirmalarin verileri ile izleyicilere çok keyifli ancak çok da degerli paylasimlarda bulundular.

Dogan Cüceloglu oglunun basket maçinda son saniyede kaçirdigi basket, maçla ilgili olarak yasadigi ve hayal kirikligi anisindaki, söylemi ile oglunun hayatina nasil dokundugunu anlattiginda hepimiz güzel bir ders oldu. Maçtan sonra “baba biliyorum benden utaniyorsun dediginde ne kadar kötü hissettigini ve bununla basa çikmak için verdigi mücadelesini anlatti. Dogan hoca ogluna 2 soru sormus “maç sirasinda elinden gelenin en iyisini yaptin mi? Ve maç sirasinda içinde cosku, tutku var miydi, ” Kontrol altinda iki sey vardir, elinden gelenin en iyini yapmak ve bunu cosku ile yapmak. Her iki soruyu da evet olarak yanitlayan oglunun duygusu bir anda degismis ve yillar sonra o anin hayatinin dönüm noktasi oldugunu babasiyla paylastiginda neler hissettigini anlatan Dogan Cüceloglu hepimizi duygulandirdi.. Önceki olaydan 7 yil sonra Baba sen dünyanin en iyi babasisin dedi. O an hissetligimin hiçbir parasal karsiligi yok. Baba o gün sen bana özgürlügümü verdin, o gün bana iki pusula verdin. Ben o günden sonra teflon gibi oldum.. Bu iki soru benim kilavuzum oldu. Diyen ogul Cüceloglu ‘nun sözleri gurur verici. “Bence anne babanin ve ögretmenlerin toplumun takip edecegi iki sey var. Elinden gelenin en iyisini mi yapiyor ve sevk var mi?” diyen Dogan hoca hepimize de iki klavuz vermis oldu.

Basari uzmani olarak kabul edilen Mümin Sekman da mutluluk basari iliskisi üzerinde durdu. Karakterle basari uyumlu ise basarili, uyumsuz ise basarisiz ve de mutsuz bir tablo ortaya çikacagini vurguladi. Bazi seylerin degismez oldugunu, bazi seylerin degismesini istiyoruz. Basarmayi amaç degeri olarak bakan insanlar için basari sonuçtur, basariyi mutlulugun araci olarak görenler vardir. Basari ve mutluluk iliskisi üzerinde ilerleyen konusmalarda çocuklarla ilgili pek çok önemli noktalar vardi.

Özgür Bolat ise ben degerliyim, ben anda oldugum için degerliyim, annem babam beni zaten seviyor diyen bir çocuk hayata teslim olabilir derken, ödülün çocugun yetismesinde yarattigi sorunlarindan bilimsel örnekler ve arastirma sonuçlari ile bahsetti

Özgür Bolat;Anne baba olarak iyi bir model olmak, yeterli. Baska bir seye gerek yok. Siz anne baba olarak bundan baska bir sey yapmayin derken pek çok gereksiz çaba ve mücadele içinde olan özellikle anneler için etkili oldu.

Konusmalarin tamami hassasanne facebook sayfasinda yayinlandi. Anne babalarin çok yararlanacagi bu konusmalari dinlemelerini önermek isterim.

Daha sonra yüzde 96 otistik raporu olan Ayberk Aksu’nun üvey annesi Naciye Torunlar Aksu gözden çikarilmis Ayberk’e nasil yasam sansi tanidigini anlatti. Konusamayan, iletisim kuramayan, takintilari olan, otizmli Ayberk’i iç dünyasindan çikarmayi basaran Naciye hanim yaptigi tek seyin sevgi ile yaklasmak ve onu normal kabul etmek oldugunu söyledi. Ayberk, bugün Türkiye’nin ilk otizmli mankeni. Tekirdag yüzme sampiyonu.

Nil Karaibrahimgil ve Özgür Bolat’in ortak oturumunda övgü ile ödül arasindaki fark konusuldu ve Nil Karaibrahimgil çocugu ile ilgili olan konusmalarinin biraz tuhaflastiginin örneklerini verdi.

Anaokulu olan bir arkadasim çocuklara sormus aferin ne demek diye” annemizin babamizin bizi basindan savmak için söyledigi sözdür” yaniti alindigini paylasan Özgür Bolat ile Nil Karaibrahimgil’in keyifli sohbetlerini yine hassasanne facebok sayfsindan zileyebilirsiniz.

Tüm bunlari yazma nedenim, büyük emek ve çaba ile yapilan bu etkinligin etki alanini arttirmak tüm izleyiciler çok yararlanarak ayrildiklarini ifade ettikleri bu etkinlikten bir katilimci 25 sayfa not aldigini söylüyordu arkadasina.

Iyiyi, güzeli, dogruyu büyütmeyi önemseyen biri olarak bu etkinligi paylasmak ve kaçiranlara da tanisma firsati vermek istedim.

Gelecek yil tekrarlanmasini ve kalici hale gelmesini umut ettigim etkinlige emegi geçen herkese tekrar tesekkür etmek isterim.

Sevgilerimle…