Tuluhan Tekelioğlu

Tuluhan Tekelioğlu

Gazeteci - Belgesel Yönetmeni - Yazar

Tuluhan Tekelioğlu
Gazeteci, Belgesel Yönetmeni, Yazar…

Adının anlamı “güneşin doğuşu” olan Tuluhan Tekelioğlu; Fransa’da dünyaya geldi.
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, gazeteciliğe Paris’te, Sipa Press’te başladı.

24 yıldan bu yana yazılı ve görsel medyada başarılı haberlerin ismi olarak tanınan Tekelioğlu, 2014’te sosyal girişimciliğe adım attı. Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği belgeselleri, dünyada ve Türkiye’de ses getirdi.

YENİ HAYAT adını verdiği Türkiye’nin ilk organ nakli belgeseli, ülkeye 2000 organ bağışçısı kazandırdı. Milyonda 3 olan organ bağışı oranı, Yeni Hayat’ın birçok ildeki gösterimleri, ve kendi yaptığı farkındalık konuşmalarından sonra, milyonda 5’e yükseldi.

Tekelioğlu, “Kadın Varsa İmkansız yoktur” diyerek, 2017 yılında kadınlardan Türkiye’ye bir umut ve cesaret filmi hediye etti. Mahatma Gandhi’nin “Görmek istediğin değişimin kendisi ol”cümlesiyle başlayan YAPABİLİRSİN, Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ödülüne layık görüldü. Cesaretin bulaşıcı olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, YAPABİLİRSİN belgeselini kitaplaştırarak Anadolu’da binlerce kadına ulaştı.

Tuluhan Tekelioğlu, “önce insan, sonra gazeteci” olarak, ne biri önde, ne diğeri arkada, toplumun ancak kadın-erkek yan yana, ileriye doğru adım atacağına inanarak, belgeselleriyle farkındalık yaratmaya devam ediyor. Tekelioğlu aynı zamanda 40’ında 40 Kadın (A7 Kitap),Ya Bizdensin Ya Da…(Kırmızı Kedi yayınları), Üvey Evlat (Kırmızı Kedi Yayınları), Yapabilirsin (Karakarga) adlı kitapların yazarıdır.